Kolik stojí stavba plotu a koho si vybrat?
- Napsal Super User
- Kategorie: Nezařazeno
- Aktualizováno 22. 6. 2016 11:35
- Datum zveřejnění
- Zobrazeno: 138728
Cena základního materiálu pro oplocení výšky 1,6 m bez podhrabvé desky je kolem
250 Kč/1 bm a to včetně betonu.
Cena základního materiálu pro oplocení s podhrabovou deskou o výšce 1,6 m je kolem
400 Kč/1 bm včetně betonu.
Cena pletivového oplocení bez podhrabové desky na klíč se pohybuje kolem
450 Kč/ 1 bm.
Cena pletivového oplocení s podhrabovou deskou na klíč se pohybuje kole
900 Kč / 1 bm.
Samozřejmě, že je veliká variabilita v použití různých druhů pletiv. Poslední dobou se stává velice oblíbeným pletivem pletivo pevnější – svařované, případně i v jiných barvách, než je zelená, nebo pozink .Cena se pak posouvá mírně nahoru, ale všechny orientační kalkulace tu nemůžeme dnes vypisovat. V případě zájmu si nechte vytvořit kalkulaci zdarma na odkazu pod článkem.
- Bezzákladové betonové oplocení – druhé nejoblíbenější oplocení poslední doby. V podstatě si můžete postavit kolem domu až 3 m vysokou betonovou zeď za velmi malé peníze a za velice krátkou dobu. V době ohromného rozvoje satelitních oblastí, kdy si nemůžeme vybrat souseda a ne vždy jsou vztahy ideální je to jedno z nejelegantnějších řešení. Doba stavby plotu se v podstatě shoduje s dobou potřebnou pro stavbu pletivového plotu s podhrabovou deskou. Tedy řádově dny. Tato stavba vyžaduje již trochu zručnosti a proto ji doporučuji přenechat někomu se zkušenostmi.
Orientační cena takového plotu o výšce 2 m je kolem
1000,- Kč za materiál za 1 bm.
Pokud si necháte takový plot zrealizovat na klíč, počítejte s cenou cca
do 2000,- Kč / 1 bm.
- Oplocení ze svařovaných panelů – velice odolný a přitom elegantní způsob oplocení vašeho domu. Principielně velmi jednoduchá montáž. V podstatě se zabetonují sloupky z jeklového profilu a na ně se do k tomu určených otvorů připevní úchyty, které drží jednotlivé panely na místě.
Cena takového plotu se v materiálu pohybuje při výšce 1.8 m kolem
500 Kč / 1 bm.
Na klíč je to kolem
700 – 900 Kč/ 1 bm - podle situace na místě.
- Zděné oplocení s plotovými výplněmi. Takový plot se nejčastěji používá jako hlavní, nebo – chcete – li – přední, tedy reprezentativní plot. Velice často bývá jeho součástí brána a branka. Bránu můžeme zvolit ze 3 základních, tedy buď posuvnou na kolečku, která má sice příznivější cenu, než brána samonosná, ale má nevýhodu ve svém kontaktu se zemí. Jakákoliv nečistota na kolejnici brání buď v zavření, nebo otevření brány. Brána bývá nastavena z bezpečnostních důvodů tak, aby se vrátila zpět, pokud narazí na odpor. Samonosná brána je o něco dražší a vyžaduje cca o třetinu delší prostor pro zasunutí, snese však klidně i třeba 20 cm sněhu, protože se pohybuje ve vzduchu nad ním. Třetí druh je brána dvoukřídlá, která je cenově příznivá, ale nelze před ní postavit například vůz – potřebuje otevírací prostor. Přední plot bývá nejčastěji řešen nějakou podezdívkou a zděnými sloupky a mezi ně bývá vsazeno plotové pole. Sloupky a podezdívka se v současné době zdí z několika oblíbených materiálů, tedy z KB Bloku, ztraceného bednění, umělého pískovce a umělého kamene – např KWR. Jejich cena je sice různá, ale obecně platí, že tam, kde je levnější materiál vychází zase dráž a na delší dobu práce, takže je jedno, který materiál nakonec zvolíte, vyjde to řádově plus mínus 20 % podobně. Co se týká plotových výplní, máme v podstatě tři možnosti. Buď zvolíme velice elegantní, ale mírně studené kovové výplně. U těch musíme počítat z vyšší cenou a technickou náročností, pokud chceme ve stejném designu i bránu a branku. Ale zase tak složité to není, spíše je tam opravdu vyšší cena. Nebo můžeme zvolit výplň dřevěnou, která je celkem nenáročná na montáž a je levná, vyžaduje však neustálé ošetřování a dříve, nebo později, nám jí povětrnostní vlivy zničí. Třetí možností jsou výplně bezúdržbové. Materiálů je na trhu mnoho, nejzákladnější jsou buď s podílem dřeva, tzv. dřevoplasty, nebo celoplastové – např. recyklátové plaňky. Jejich cena se pohybuje mírně nad cenou dřeva.
Dát jednoznačnou odpověď kolik takový plot stojí v tomto případě nelze. Obecně se však délky těchto plotů pohybují kolem 20 – 30 m a cena takového plot se může pohybovat dle zvolených materiálů klidně v rozmezí od 100 do 200 tisíc na klíč. Realizovat takový plot svépomocí moc nedoporučuji, a to ne snad proto, že by to někdo nesvedl, ale spíš proto, že na to má málokdo všechno potřebné vybavení. Nejlepším kompromisem bývá stavba betonové části svépomocí a výrobu a montáž brány, branky a plotových polí přenechat odborné firmě. Ale ani v tom případě si nejsem úsporou úplně jist.
- Komu zadat stavbu našeho plotu?
Záleží, který plot vlastně stavíme. Pokud stavíme obyčejný pletivový plot a nechceme ho stavět sami, můžeme ho zadat s klidným svědomím firmě, která nám vypracuje nejlepší cenovou nabídku. Vzhledem k tomu, že se na pletivovém plotě nedá mnoho zkazit ( zkazit se dá samozřejmě vše), nehrozí velké škody a to ani v budoucnu. Můžeme tedy riskovat, že pokud dojde k nějaké události vhodné pro reklamaci ještě v záruční době, která je 2 roky, nemusí už daná firma existovat, nebo nebude dostatečně silná, aby reklamaci vyřešila. Naopak pro stavbu zděných plotů bych vybral firmu nejen podle nabídky, ale zároveň bych vzal v úvahu zázemí, velikost, tradici a sílu firmy, případně reference. V tomto případě rozhodně neznamená, že nejlevnější nabídka bude vždy tou nejlepší.
Orientační kalkulaci pro jakýkoliv druh oplocení Vám rádi vypracujeme zde.