Jak na ploty.cz

 

 

Jak postavit pletivový plot ?

Betonáž sloupků.

Při stavbě obyčejného pletivového plotu bez podhrabové desky, se sloupky betonují ve vzdálenosti cca 2,5 - 3 metry od sebe - záleží pouze na našem přání. Nejprve si připravíme terén, abychom na něm neměli kořeny, případně dlouhou trávu a podobně. Poté si rozměříme umístění sloupků, pak vyvrtáme či vykopeme díry pro krajové sloupky. Pak můžeme krajové sloupky zabetonovat a to buď rychlobetonem (ztuhne asi za 30 min) , nebo běžným betonem (počkáme do druhého dne). Mezi tyto krajové sloupky si natáhneme provázek a podle námi zvolené rozteče si naznačíme díry pro ostatní sloupky. Poté díry vyvrtáme, či vykopeme a začneme s betonáží - opět nejlépe podle nataženého provázku. Dbáme i na stejnou výšku sloupku nad zemí.Poté, co máme zabetonovány i ostatní sloupky a beton je už tvrdý, zabetonujeme vzpěrné sloupky. Vzpěrný sloupek musí být instalován vždy na krajovém sloupku a to vždy směrem k druhému krajovému sloupku, tedy dovnitř. Vzpěrný sloupek instalujeme vždy pod úhlem cca 45° a měli bychom sloupek na který vzpěru připevňujeme malinko ,,přepnout" směrem ven v ose plotu. Vzpěrný sloupek by měl  být zapřen cca ve 2/3 výšky krajového sloupku. Další vzpěrné sloupky by měly být instalovány vždy oboustranně na vnitřní sloupky a to na každý cca 10. sloupek. Poté beton necháme cca 3 dny zatvrdnout - vyzrát.

 

Jaké sloupky zvolit? 

Na našem trhu jsou v podstatě na výběr sloupky s dvěma druhy povrchové úpravy. Buď jsou pokryty komaxitovou barvou - dost často mylně uváděné jako poplastované a pak sloupky skutečně poplastované, které jsou pozinkované a poté potažené plastovou folií. Komaxitový sloupek bývá dražší a náchylnější k mechanickému poškození barvy, na druhou stranu se vyrábí ve čtyřech různých průměrech - 38, 42 (někdy 43), 48 a 60 mm a barva je na první pohled lesklá. Poplastovaný sloupek se vyrábí pouze ve dvou základních, zato však nejpoužívanějších průměrech - 42 a 48 mm. Mechanicky jsou odolnější, jsou levnější, ale vzhled je spíše matný. Plastová folie je velmi odolná, nevýhodou je neopravitelnost v případě proříznutí folie - proříznout fólii vyžaduje docela energii - zatímco komaxitový sloupek opravíte sprejem. 

2. Napnutí vodícího drátu.

Poté, co nám dostatečně zatvrdl beton u všech sloupků, včetně vzpěrových, začneme napínat pletivo. V případě, že máme klasické pletivo se zapleteným drátem, musíme mít vzpěrné sloupky v maximální vzdálenosti 25 m a to jednoduše proto, ze tento druh pletiva nelze nastavit, ale je nutno ho napnout, na sloupku ukončit a začít napínat další roli. U pletiva bez zapleteného napínacího drátu si musíme drát předepnout, což je velice snadné. Jednoduše drát privážeme kolem počátečního sloupku ve výši horní části pletiva a napneme ho na první sloupek se vzpěrou, tedy až 30 metrů. Tam ho dopneme pomocí jednoduchého napínacího elementu a opět přivážeme drát a tímto způsobem pokračujeme dál až na konec plotu. Práce je to velice jednoduchá, zvládneme jí za pár minut. Stejně budeme postupovat i ve spodní části plotu a poté i uprostřed.

3. Montáž pletiva.

Pokud máme pletivo se zapleteným napínacím drátem, je montáž celkem jednoduchá. Začátek role připevníme za zapletené napínací dráty k prvnímu sloupku tak, aby se dalo pletivo samotné bez mezery k tomuto sloupku vyvázat. poté pletivo rozbalíme a postupně uchytíme pomocnými úvazy k jednotlivým sloupkům. Takto pokračujeme až na konec role. Pokud nám role nevyjde přesně na sloupek, musíme ji zkrátit tak, aby se dala dopnout pomocí napínacích elementů tak, aby pletivo vyšlo opět přesně ke sloupku, aby se dalo vyvázat. 

V případě, že máme pletivo bez zapleteného napínacího drátu, jednoduše ho rozbalíme a začneme postupně navěšovat na předepnutý napínací drát. V momentě, kdy role skončí, vezmeme další roli, jeden drát vypleteme a opět ho zapleteme tak, že spojíme obě role k sobě a vytvoříme tak  tzv nekonečnou roli. takto pokračujeme až na konec plotu. tam roli přesně zakončíme a vyvážeme ke sloupku. stejně postupujeme při navěšení u spodního drátu. K prostředímu drátu už pak jen pletivo pro větší pevnost vyvážeme pomocí sponek, nebo vázacího drátu.

4. Na co si dát pozor !

Sloupky nebetonujte, pokud je venkovní teplota nižší, než 4 stupně Celsia a i při betonáži při vyšších teplotách beton raději přikrejte alespoň kartonem.

Při rozvazování napínacího drátu ho nikdy nepouštějte z ruky - drát se rozmotá nekotrolovaně, tzv. se zašmodrchá a už nepůjde použít. Odvíjejte ho opatrně, při odložení ho něčím musíte zatížit!

Strojově skládané pletivo nenavěšujte rovnou, některé dráty se zachytí za háček a zbytečně si poničíte strukturu. Před navěšováním pletivo na zemi rozbalte, srovnejte a znovu srolujte do běžné role. Pak navěšte.

V rámci úspor se můžete rozhodnout použít sloupky slabší konstrukce, např. průměru 38 mm. Moc to nedoporučujeme, ale je to možné, do rohů a jako zavzpěrované sloupky však doporučujeme použít určitě silnější sloupky, min 42 mm, raději však o průměru 48 mm. Tím budete mít stabilitu a pevnost plotu zajištěnu.

Pokud budete do plotu zakomponovávat i zahradní branku, bránu, nebo oboje, nejdříve usaďte branku ú bránu a pak dotáhněte poslední díly plotu, ať Vám ,,neuletí" výška plotu a branky / brány.

 

Hodně štěstí při montáži a ať se vše podaří dle vašich představ !!!

Pozemní stavitelství a architektura

Trendy v bydlení a stavebnictví najdete na Dům, byt, hoby a zahrada

Byty Praha prodej, pronájem alebo výměna na prahabyty.eu.

Moderní bydlení

Magazín plný inspirace ze světa bydlení - Bydletespokojene.cz

Zámková a žulová dlažba

Komplexní informace o zámkové a žulové dlažbě.


Plynhned.cz

Nabídky plynu srovnáte jedině u nás. Porovnání cen plynu online.


Venkovní žaluzie

Výroba venkovních žaluzií na míru a za skvělé ceny.

Betonové ploty

Levné betonové ploty od Brněnské společnosti STAVEX BV

Zeptejte se nás

 1. Jméno(*)
  Prosím, vložte Vaše jméno!
 2. E-mail(*)
  Invalid email address.
 3. Zpráva
  Neplatný Vstup
 4. Kód
  Kód
  Neplatný Vstup
 5.   

Měsíční Newsletter

Buďte stále v obraze:

Spojte se s námi