Jak na ploty.cz

 

 

Pletivový plot – stavba a zákon a některé zásady a triky

Nejdříve zákon:

 1. Plot musí stát na vašem pozemku a nesmí zasahovat na cizí pozemek, nebo na veřejné prostranství

 2. Plot nesmí bránit v přístupu na jiné pozemky

 3. Plot nemá omezenou výšku (dříve vyšší ploty, než 180 cm podléhaly stavebnímu povolení), nesmí však například u pozemní komunikace bránit ve výhledu např. řidičům.

 4. Podléhá pouze územnímu rozhodnutí, není již více potřeba ohláška, nebo stavební povolení.

Několik základních pravidel:

 1. Plotové sloupky se dávají nejčastěji na rozteč 2,5 – 3 m. Pokud máme hodně členitý terén, rozteče je potřeba přizpůsobit. Větší mezery mezi sloupky by být rozhodně neměly !!!

 2. Napínací drát / někdy také vodící drát, napínáme do výšky pletiva 1250 mm pouze ve 2 řadách, tedy nahoře a dole. Při výšce pletiva od 1500 mm napínáme i třetí drát zhruba v půli pletiva pro vyvázání a zpevnění. Všimněte si, že úmyslně nepíši výška plotu, ale pouze pletiva, protože můžeme použít podhrabovou desku, případně jinou podezdívku a výška celého plotu se zvedá, přestože výška pletiva zůstává právě třeba těch 1250 mm.

 3. Výška branky, či brány by neměla být vyšší, než výška plotu. V nejlepším případě by měla být stejná, případně mírně nižší.

 4. Vzpěrné sloupky by měly být instalovány nejen do rohů a na koncové sloupky, ale i každých max. 30 metrů. Pokud je plocený pozemek o delších stranách, rozhodně musíme vzpěry po již zmíněných metrech instalovat .

 5. V dnešní době se nejčastěji staví z pletiva bez napínacího drátu. Toto pletivo je nutné nejdříve na rovné ploše rozbalit, srovnat a poté znovu sbalit do role. Práce s ním pak bude velmi snadná. V opačném případě Vám nepůjde rozbalovat a navěšovat zároveň a nakonec si ho ještě poničíte.

 6. Sloupky by měly být betonovány do hloubky minimálně 60 cm pod úroveň terénu. Samotný betonový bal by měl zasahovat do nezamrzne hloubky cca 70 cm.

 7. V případě, že použijete pletivo se zapleteným napínacím drátem, případně svařované pletivo atd. , je třeba být dobře připraven toto pletivo kvalitně napnout. V podstatě to znamená mít speciální napínací hrábě – často mají prodejci k zapůjčení a alespoň 2 silné ráčny.

 

Doufám, že jsme Vám alespoň trochu těmito radami rozšířili obzory, případně pomohli a přejeme hodně zdaru při stavbě právě toho Vašeho plotu!

Pozemní stavitelství a architektura

Trendy v bydlení a stavebnictví najdete na Dům, byt, hoby a zahrada

Byty Praha prodej, pronájem alebo výměna na prahabyty.eu.

Moderní bydlení

Magazín plný inspirace ze světa bydlení - Bydletespokojene.cz

Zámková a žulová dlažba

Komplexní informace o zámkové a žulové dlažbě.


Plynhned.cz

Nabídky plynu srovnáte jedině u nás. Porovnání cen plynu online.


Venkovní žaluzie

Výroba venkovních žaluzií na míru a za skvělé ceny.

Betonové ploty

Levné betonové ploty od Brněnské společnosti STAVEX BV

Zeptejte se nás

 1. Jméno(*)
  Prosím, vložte Vaše jméno!
 2. E-mail(*)
  Invalid email address.
 3. Zpráva
  Neplatný Vstup
 4. Kód
  Kód
  Neplatný Vstup
 5.   

Měsíční Newsletter

Buďte stále v obraze:

Spojte se s námi