Jak na ploty.cz

 

 

Co je to pletivový plot?

Čemu říkáme pletivový plot ?

       Svůj dům si lidé odpradávna chrání a to nejen před nezvanými lidskými návštěvníky ale i před návštěvníky z řiše zvířat. Je mnoho způsobů jak svůj majetek ochránit. Někdo pozemek obežene zdí, někdo jiný je k přírodě vstřícnější a dá přednost pletivovému plotu, nejlépe pak poplastovanému. Není však pletivo jako pletivo. Dnes máme možnost si vybírat ze široké škály materiálu, povrchové úpravy i velikosti ok. Jak správně vybrat pletivo pro pletivový plot a na co všechno si dát pozor při jeho nákupu  Vám poradíme v následujícím článku.

Jaké pletivo vybrat?

Pro pletivový plot se nejčastěji používají dva druhy pletiv a to pletivo buď pozinkované, nebo pozinkované a poplastované, tedy bezúdržbové.Pletivo je vyráběno z drátů o různých průřezech. U klasického pozinkovaného pletiva se dnes používá drát o průřezu 2,15 milimetru, na poplastované pletivo se používá drát silný 1,4 nebo 1,7 milimetru. Konečná síla drátu s plastem je pak 2,4 a 2,5 milimetru.

Je poplastované pletivo náchylné k prasknutí při ohybu?

Říkává se, že když se pletivo ohne, plast praskne a nateče mezi něj a drát voda a drát zreziví. Není to pravda - plast je natolik houževnatý, aby odolal základnímu mechanickému namáhání.

Je možné vybírat i z jiných barev, než jen zelenou?

Ano, na trhu je i spousta dalších jiných barevných odstínů pletivového plotu. Pro inspiraci můžeme vyjmenovat například: červená, žlutá, modrá, bílá, hnědá, černá, šedá. Tyto barvy jsou ovšem dodávány pouze na objednávku a jejich cena bývá o cca 15 % vyšší. Základní zelená barva je ovšem nejdéle barevně stálá, u jiných barev je to s jejich stálostí nejisté.

Které pletivo je levnější?

V dnešní době je cenový rozdíl na trhu pletiv mezi nepoplastovaným a poplastovaným pletivem roven ceně jednoho nátěru pozinkovaného pletiva. Nejlevnější je strojově skládané poplastované pletivo o síle drátu 1,4 mm, které bohatě stačí na běžné oplocení. Pletivo se prodává bez zapletného napínacího drátu.

Pletivo raději bez, nebo se zapleteným napínacím drátem?

Všichni známe klasické pletivo se zapleteným napínacím drátem, které stačí rozbalit a napnout mezi sloupky pomocí ráčny, nebo jiného napínacího zařízení. Je to starší technologie, která se hodí spíš na krátké ploty o délce např. jedné role. Pokud budete stavět delší oplocení, důrazně vám doporučujeme použít spíše pletivo bez zapleteného napínacího drátu a to z následujících důvodů: Nejdříve si v klidu napnete mezi koncové sloupky, nebo od vzpěry ke vzpěře, napínací drát - nahoře do výšky pletiva a dole co nejvíce k zemi. Drát napnete pomocí jednoduchého napínacího elementu a ke sloupkům ho přichytíte pomocí držáčků napínacího drátu. Poté drát připevníte ke sloupkům pomocí držáčků napínacího drátu a pak na něj postupně navěsíte pletivo. V momentě, kdy role pletiva skončí ji propletete pomocí jediného drátu s další rolí a pokračujete dál. Vzniká vám tzv. nekonečná role pletiva, kterou není možné vytvořit z klasického pletiva se zapleteným drátem. Poté pletivo vyvážete ke sloupkům, a máte hotovo. V případě výšek nad 120 cm doporučujeme napnout ještě středový vodící drát.

Velkou výhodou pletiva bez zapleteného napínacího drátu je také úspora místa. Pletivo je totiž  skládáno strojově a tudíž je průměr jedné role cca 25 - 30 cm. Běžné pletivo má průměr cca 90 - 100 cm, což znamená, že například do kombíku naložíme třeba 8 rolí pletiva bez zapleteného drátu, zatímco - v podstatě- jen jedno pletivo se zapleteným drátem.

Ostatní součásti a materiály pro stavbu pletivového plotu a návod na jeho stavbu najdete v článku: Jak postavit pletivový plot.

 

 

Pozemní stavitelství a architektura

Trendy v bydlení a stavebnictví najdete na Dům, byt, hoby a zahrada

Byty Praha prodej, pronájem alebo výměna na prahabyty.eu.

Moderní bydlení

Magazín plný inspirace ze světa bydlení - Bydletespokojene.cz

Zámková a žulová dlažba

Komplexní informace o zámkové a žulové dlažbě.


Plynhned.cz

Nabídky plynu srovnáte jedině u nás. Porovnání cen plynu online.


Venkovní žaluzie

Výroba venkovních žaluzií na míru a za skvělé ceny.

Betonové ploty

Levné betonové ploty od Brněnské společnosti STAVEX BV

Zeptejte se nás

 1. Jméno(*)
  Prosím, vložte Vaše jméno!
 2. E-mail(*)
  Invalid email address.
 3. Zpráva
  Neplatný Vstup
 4. Kód
  Kód
  Neplatný Vstup
 5.   

Měsíční Newsletter

Buďte stále v obraze:

Spojte se s námi